Juryen bag den europæiske kåring af årets bil - der er lidt af en pendant til den danske ditto - har offentliggjort den foreløbige liste over biler, der indeholder 33 kandidater inklusive "dobbeltbilen" VW Sharan/Seat Alhambra.
2011-kåringen kan den første, hvor det bliver en el-bil, der vinder.
Nissan Leaf og Renault Wind kører begge på el.
Ingen klare favoritter
Der er ikke nogen favorit på nuværende tidspunkt, men en populær vinder kunne være Alfa Romeo Giulietta (billedet), Citroën DS3 eller måske en af el-bilerne.
Listen er ikke endelig, idet der både kan komme flere til, lige som bilfabrikkerne kan vælge at trække nogen ud af konkurrencen.
For første gang i den europæiske kåring optræder der en elbil på listen, nemlig Nissan Leaf.
Vinder findes til november
Den pan-europæiske jury består af 59 motorskribenter. Det eneste danske medlem er Motors Peter Aaboe, som tidligere har skrevet for Ekstra Bladet.
Vinderen kåres til november, blandt andet efter, at en stor del af juryen har været samlet til test i Tversted, i forbindelse med den såkaldte Tannistest.
Efter den test vælges syv biler ud til en finale, og det bliver så en af disse, der løber med den endelige titel.
Kandidaterne
De 33 foreløbige kandidater til ”Car of the Year 2011”:
Alfa Romeo Giulietta
Audi A1
Audi A8
BMW 5-serie
BMW X3
Chevrolet Spark
Citroën C3
Citroën C4
Citroën DS3
Dacia Duster
Fiat Doblo
Ford C-Max/Grand C-Max
Honda CR-Z
Hyundai iX35
Jaguar XJ
Kia Sportage
Kia Venga
Lexus CT200h
Mazda 5
Mini Countryman
Mitsubishi ASX
Nissan Juke
Nissan Leaf
Nissan Micra
Opel Agila
Opel Meriva
Renault Wind
Saab 9-5
Suzuki Kizashi
Suzuki Swift
VW Sharan/Seat Alhambra
VW Touareg
Volvo S60/V60
Læs mere på www.caroftheyear.org.
Her kan man også se tidligere vindere. Sidste år var det Volkswagen Polo, der rendte med prisen - præcis som den bil også vandt den hjemlige titel Årets Bil i Danmark.