Nu får politiets patruljevogne op til 260 hestekræfter. Politiet har - efter en længere udvælgelsesperiode - besluttet hvilke bilmærker, der får æren at levere patruljevogne (og andre køretøjer) til den danske ordensmagt.
Ny i politiets flåde er Skoda Superb 3,6 med V6-motor og firehjulstræk. Dermed kan landets betjente fange forbrydere i en bil, der når de første 100 kilometer i timen på bare 6,5 sekunder og som har en topfart på 250 kilometer i timen.
En Corsa med 80 hestekræfter
I den knapt så eksplosive ende af listen finder vi Opel Corsa 1,2 med 80 hestekræfter og en topfart på 168 kilometer i timen.
Fremover vil den typiske patruljevogn være en Ford Mondeo 2,5 med 220 hestekræfter eller en VW Passat, der i nogle tilfælde vil være udstyret med en 200 hk turbomotor.
Ford Mondeo vil primært blive brugt til hundepatrulje.
Samlet får patruljevognene væsentlig stærkere motorer end de nuværende, der generelt har fra 140 til 145 hestekræfter.
Skal kunne yde mere
Årsagen til de mere motorstærke politibiler findes i den nye politireform. Den indebærer at politikredsene er blevet større, hvilket betyder, at bilerne have mere udstyr med.
Det kræver altså større motorkraft, hvis eftersætningsevnen skal være den samme.
Den samlede liste ser ud som følger:
1. Opel Corsa 1,2
2. Opel Astra 1,6
3. VW Passat 1,8
4. VW Passat 2,0
5. Skoda Suberb 3,6
6. Ford Mondeo 2,5
7. VW Touran 1,4 TSI
8. Toyota RAV4 2,2 D
9. Toyota Landcruiser 3,0 D
Udgangspunktet er, at politiet kun kan købe disse biler.
I et begrænset omfang kan Rigspolitiet og Logistikafdelingen - efter anmodning fra politikredsene og Rigspolitiets afdelinger - indkøbe andre biler, såfremt der foreligger et helt særligt behov, som ikke kan dækkes af ovenstående bilmodeller.
(Kilde: Bilmagasinet)